Communicatie en participatie

Op deze pagina kunt u zich aanmelden voor de nieuwsbrief. U vindt er informatie bijeenkomsten en informatiemomenten, nieuwsbrieven, bewonersbrieven en persberichten.

Participatie

Nog niet alles is besloten. Zo’n 65 inwoners hebben zich in april en mei 2026 aangemeld voor (1 van de) klankbordgroepen. Zij denken mee over diverse onderwerpen. Het COA gebruikt de opbrengsten van deze bijeenkomsten in de aanvraag van de vergunning.

  • Van juni t/m augustus 2026 zijn er 3 bijeenkomsten over de inrichting van het terrein, zoals:
    • de ontsluiting 
    • geluid 
    • afval en 
    • het groen
  • Vanaf september 2026 werken we aan een leefbaarheidsplan, waarin inwoners en andere partners (bijvoorbeeld politie en ondernemers) onder andere meedenken over veiligheid, onderwijs en integratie.

Nieuwsbrief

Ontvang het laatste nieuws over het AZC in uw mailbox: Aanmelden nieuwsbrief(Verwijst naar een externe website).
(De nieuwsbrief wordt gezamenlijk verzorgd door de gemeenten Heemskerk en Uitgeest.)

Bijeenkomsten en momenten

  • Mei 2023: Eerste informatieavond voor omwonenden.
  • April 2026: De 3 informatiebijeenkomsten over de komst van een opvanglocatie voor vluchtelingen in het gemeentehuis van Heemskerk zijn rustig en gemoedelijk verlopen. Bijna 350 mensen waren aanwezig tijdens 1 van de 3 momenten om meer te horen over de plannen. Dagvoorzitter Joost Hoebink regisseerde het gesprek tussen inwoners en de burgemeesters van Heemskerk en Uitgeest, wethouders en medewerkers van het COA.

    Vragen werden gesteld over de ontsluiting (uitgang), onderwijs, druk op voorzieningen en inrichting van het terrein. Maar ook vragen over veiligheid kwamen aan bod. Tegenstanders lieten hun stem horen maar ook voorstanders namen het woord. De plenaire onderdelen van de bijeenkomsten zijn terug te kijken via de website van Heemskerk(Verwijst naar een externe website).

Nieuwsbrieven

Beste lezer,

Zoals u waarschijnlijk weet, hebben de gemeenteraden van Uitgeest en Heemskerk, om te voldoen aan de Spreidingswet, ingestemd met de komst van een asielzoekerscentrum (AZC) tussen Heemskerk en Uitgeest.

Nu de gemeenten meer informatie hebben over de invulling, gaan we graag met u in gesprek. Hiervoor organiseren we (in eerste instantie) 2 informatiebijeenkomsten. De komst van een opvanglocatie voor vluchtelingen is tijdens de bijeenkomst geen onderwerp van gesprek, omdat de opvang van asielzoekers een wettelijke taak is (Spreidingswet). Wel bespreken we tijdens die bijeenkomsten wat dit betekent voor de dorpen en is er ruimte voor gesprek.

De gemeenten en het COA informeren u in een centraal deel over de genomen besluiten, feiten en het proces. Daarna gaan we aan tafels in gesprek over uw vragen en zorgen, over wat er staat te gebeuren, wat er nodig is om de komst van deze locatie van het COA goed te laten verlopen en waarover u kunt meedenken.

Wat kunt u verwachten tijdens de bijeenkomst?

Korte presentaties door gemeenten en COA over de stand van zaken: genomen besluiten, locatiekeuze, feiten en volgende stappen. Gesprekstafels over bijvoorbeeld het dagelijks leven in het AZC, leefbaarheid, veiligheid, voorzieningen, ontmoeting en integratie. Beide gemeenten en het COA zijn aanwezig om uw vragen te beantwoorden en eventuele zorgen te horen. Het COA geeft meer informatie over de klankbordgroepen die zij organiseert voor direct omwonenden over de uitwerking van het plan. Informatie hoe u zelf kunt helpen om de komst van de opvanglocatie op een goede manier te laten landen in onze dorpen.

Voor wie zijn de bijeenkomsten?

Inwoners van Uitgeest en Heemskerk zijn welkom en kunnen zich voor 1 bijeenkomst aanmelden. Per bijeenkomst zijn maximaal 100 inwoners welkom. U kunt het centrale deel van de bijeenkomst ook live volgen via de website van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website). Achteraf kunt u het centrale deel van de bijeenkomst terugkijken. Ook komt er een verslag van de informatiebijeenkomsten.

Praktische informatie

  • Waar: Raadzaal, gemeentehuis Heemskerk, Maerten van Heemskerckplein 1 in Heemskerk
  • Wanneer: maandag 20 april, 16.00-17.30 uur en 20.00-21.30 uur
  • Aanmelden: voor donderdag 2 april via de website van Uitgeest.

Let op: wegens brandveiligheid zijn er 100 mensen per bijeenkomst welkom. Aanmelden is geen garantie dat u bij een bijeenkomst kunt zijn. U hoort op een later moment wanneer u welkom bent of welk alternatief wij kunnen bieden.

De gemeenten Uitgeest en Heemskerk nodigen u van harte uit om aanwezig te zijn om samen te bepalen wat nodig is om de bewoners van de opvanglocatie op een goede manier deel te laten uitmaken van onze dorpen.

Met vriendelijke groet, Colleges van burgemeester en wethouders van Heemskerk en Uitgeest

Blijf op de hoogte

We informeren inwoners regelmatig over de voortgang. Dat doen we via:

Beste lezer,

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest werken samen aan een nieuwe opvanglocatie voor asielzoekers aan de Tolweg, op de grens van beide gemeenten. In 2023 kozen de gemeenteraden deze plek als mogelijke locatie. Dit deden we omdat we het belangrijk vinden om bij te dragen aan de landelijke opvang van asielzoekers. Ook kennen we in Nederland de Spreidingswet, waardoor elke gemeente een aandeel moet leveren in het oplossen van het asielvraagstuk.

Onderzoek naar de beste plek

Een extern bureau bekeek alle mogelijke locaties in beide gemeenten. De locatie tussen Tolhek en de Trompet kwam hierbij als beste naar voren. Deze plek voldoet als enige aan alle eisen en staat permanente woningbouw niet in de weg.

Na participatie met direct omwonenden werd de locatie ongeveer 150 meter opgeschoven Daarna kozen de colleges van beide gemeenten definitief voor het terrein langs de Tolweg. De provincie Noord-Holland heeft in juli 2025 toestemming gegeven om hier (in Beschermd Landschap) een opvanglocatie te bouwen. Sindsdien bereiden de gemeenten en het COA samen de plannen verder voor.

Bestuursovereenkomst

De gemeenten en het COA hebben samen een concept-bestuursovereenkomst opgesteld. De voorbereiding om te komen tot een conceptbestuursovereenkomst met afspraken waarin alle partijen zich konden vinden, is ingewikkeld. Dit heeft meer tijd gevraagd dan we van tevoren dachten. De colleges zijn zorgvuldig te werk gegaan. We hebben geïnvesteerd in duidelijkheid over het aantal op te vangen asielzoekers. Maar vooral ook over de doelgroep die het COA in de opvanglocatie wil opvangen.

Onze wensen waren af en toe lastig te verenigen met huidige wet- en regelgeving en de verantwoordelijkheden van het COA. In mei 2026 bespreken beide raadscommissies deze afspraken. Daarna nemen we de reacties van inwoners én de adviezen van de commissies mee. In mei 2026 stellen de colleges van Heemskerk en Uitgeest de bestuursovereenkomst definitief vast.

Hoe ziet de planning eruit?

De komende periode zetten we belangrijke stappen richting de bouw van de opvanglocatie. Het doel is dat de opvang eind 2027 klaar is.

Het COA werkt aan een voorlopig ontwerp van de inrichting van het perceel Om dit ontwerp definitief te maken, komen er 3 bijeenkomsten met een klankbordgroep van inwoners uit beide gemeenten (mei, juni en augustus). De klankbordgroep houdt zich, samen met het COA en medewerkers van de gemeente, bezig met de vraag hoe de opvang er uit moet zien en welke maatregelen nodig zijn. Uiterlijk begin november 2026 moet het COA de omgevingsvergunning aanvragen. De provincie stelt deze deadline verplicht. De vergunning moet uiterlijk in juli 2027 zijn afgegeven.

Informatie en meedenken We vinden het belangrijk dat inwoners goed geïnformeerd worden en kunnen meedenken. In de week van 20 april organiseren we informatiebijeenkomsten voor inwoners van Heemskerk en Uitgeest. Tijdens deze bijeenkomsten geven we uitleg over de stand van zaken en beantwoorden we vragen. Meer informatie hierover maken we zo snel mogelijk bekend. We betrekken omwonenden bij de klankbordgroep. Ook kunnen andere geïnteresseerden zich aanmelden voor de klankbordgroep.

Blijf op de hoogte 

We informeren inwoners regelmatig over de voortgang. Dat doen we via:

Beste lezer,

In deze AZC-nieuwsbrief informeren we u over het in stand houden van de Spreidingswet en over de volgende stap in het proces van het AZC In Heemskerk/Uitgeest; de bestuursovereenkomst.

Nieuwe coalitie houdt Spreidingswet in stand

De nieuwe landelijke coalitie van D66, CDA en VVD houdt de Spreidingswet voorlopig in stand. Dat staat in het gepubliceerde coalitieakkoord. Het behoud van de spreidingswet is op nadrukkelijk verzoek van gemeenten en uitvoeringsorganisaties in het asielsysteem. De wet moet zorgen voor een ‘rechtvaardige verdeling over gemeenten’.

Gewenste rugdekking

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest zijn blij met dit standpunt. “Er was de afgelopen periode ruimte voor discussie hierover, nu is er duidelijkheid. De rugdekking vanuit de nieuwe coalitie is gewenst om verder te kunnen met de uitvoering van de wet en de ontwikkeling van het AZC”, zegt wethouder Aad Schoorl van Heemskerk.

Volgende belangrijke stap: de bestuursovereenkomst

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest werken nu samen met het COA aan het opstellen van de Bestuursovereenkomst. Hierin worden de belangrijkste afspraken over locatie, aantal opvangplaatsen, looptijd en randvoorwaarden zoals veiligheid, leefbaarheid en communicatie/participatie vastgelegd. “De afgelopen tijd is al veel informatie gedeeld door het COA. Zodra we als gemeenten alles duidelijk hebben, gaan we een informatiebijeenkomst voorbereiden voor onze inwoners. Zo kunnen we meteen zoveel mogelijk vragen beantwoorden en hopelijk ook zorgen die er zijn wegnemen”, aldus wethouder Jan Schouten van Uitgeest.

Meer weten

Gemeenten Heemskerk en Uitgeest werken sinds 2023 aan de komst van een gezamenlijk AZC. Wilt u meer weten over hun beweegredenen? Op de websites van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website) en de gemeente Uitgeest.

Nieuwsbrief:

Beste lezer,

Op 20 januari 2026 heeft het college een raadsmemo verstuurd over de stand van zaken over het AZC Heemskerk/Uitgeest. Deze is terug te vinden op de website van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website), onder het kopje Bestuurlijke besluitvorming en op de website van de gemeente Uitgeest, onder het kopje ‘overzicht communicatie’. In dit raadsmemo staat welke stappen het college heeft gezet met het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). En hierin wordt duidelijk waarom de informatiebijeenkomst voor inwoners nog niet in 2025 plaats heeft kunnen vinden. Nog niet alle noodzakelijke informatie was beschikbaar om een volledige en zorgvuldig voorbereide bijeenkomst te organiseren.

Belangrijke momenten

Op 15 december 2025 ontving het college de officiële goedkeuring op de businesscase. Een businesscase is een document dat het COA maakt. Daarin staat wat het kost om een AZC op een bepaalde locatie te bouwen en te beheren. Niet alleen de kosten voor de bouw, maar ook de voorbereiding en de exploitatie zijn hierin meegenomen. Deze kosten zijn voor het Rijk.

Op 5 januari 2026 vond een bestuurlijk overleg plaats tussen beide gemeenten en het COA. Er is gesproken over de vervolgstappen, de planning en het opstellen van een bestuursovereenkomst. Het COA neemt hierbij de leiding.

De colleges van Heemskerk en Uitgeest vinden het belangrijk dat er snel informatiebijeenkomsten voor inwoners komen. Met het COA is afgesproken dat zij hierin de regie heeft.

Bijlage raadsmemo

Aanleiding

Met deze raadsmemo informeren wij u over de voortgang van het proces rondom de realisatie van een asielzoekerscentrum (AZC) aan de Tolweg tussen Heemskerk en Uitgeest.

Stand van zaken

Conform het eerder vastgestelde Participatie- en Communicatieplan was voorzien dat in het 4e kwartaal van 2025 een informatiebijeenkomst voor inwoners zou plaatsvinden. Deze bijeenkomst heeft helaas niet plaats kunnen vinden, aangezien niet alle noodzakelijke informatie beschikbaar was om een volledig en zorgvuldig geïnformeerde bijeenkomst te organiseren. In het Participatie- en Communicatieplan is aangegeven dat de planning afhankelijk is van de officiële bevestiging van het CAO. Heemskerk en Uitgeest hebben bij het COA meerdere malen aangedrongen op spoedige informatie over proces en planning en de officiële bevestiging op de locatie. Op 15 december 2025 is door het COA per brief de officiële goedkeuring van de opgestelde businesscase ontvangen. Het college hechtte groot belang aan deze formele bevestiging, aangezien deze essentieel is voor de verdere voortgang van het project en voor een transparante en correcte informatievoorziening richting inwoners.

In deze brief melden zij dat het Ministerie van Justitie en Veiligheid heeft ingestemd met en goedkeuring heeft verleend aan de ingediende plannen voor de ontwikkeling van een AZC voor de gemeenten Heemskerk en Uitgeest op locatie Tolhek.  Na ontvangst van de brief heeft direct op 5 januari jl. een bestuurlijke bijeenkomst plaatsgevonden tussen beide gemeenten en het COA. Gesproken is over het vervolgtraject, inclusief planning en het opstellen van de bestuursovereenkomst. Afgesproken is dat het COA hierin de regie neemt.  Vanuit de bestuursovereenkomst wordt de ontwikkeling van het AZC vormgegeven. Een van de onderdelen van deze bestuursovereenkomst is het informatie- en participatietraject. De bestuursovereenkomst beschrijft verder de benodigde gemeentelijke acties, een uitgebreide planning, de te volgen procedures en de verdeling van rollen en verantwoordelijkheden tussen de gemeente en het COA. De colleges van Uitgeest en Heemskerk zetten in op een spoedige organisatie van de informatiebijeenkomsten. Ook hier heeft het COA het voortouw.

Overige zaken

Op 19 december 2025 heeft u een brief ontvangen van de commissaris van de Koning, Arthur van Dijk (I2025/498). In deze brief roept hij de gemeenten op om solidair bij te dragen aan de provinciale opgave onder de spreidingswet. En de wettelijke taakstelling te realiseren.

Inmiddels is er wederom een demonstratie aangekondigd voor het gemeentehuis van Heemskerk op 29 januari. We treffen voorbereidingen om deze demonstratie in goede orde te laten verlopen.

Beste lezer,

Achter de schermen hebben we deze zomer gewerkt aan het communicatie- en participatieplan AZC. Dinsdag 9 september bespraken de raadscommissies van gemeente Heemskerk en Uitgeest dit plan. In deze mailing leest u daar meer over. Ook kondigen we een informatiebijeenkomst in het 4e kwartaal van dit jaar aan. Tenslotte geven we een korte update over de lopende onderzoeken van het COA.

Communicatie- en participatieplan

In de zomer is een gezamenlijk communicatie- en participatieplan geschreven. De gemeenteraden van Heemskerk en Uitgeest hadden hierom gevraagd in de raadsvergaderingen van 26 juni 2025. Tijdens de commissievergaderingen in beide gemeenten op 9 september is het plan besproken. (Een commissievergadering is een voorbereidende vergadering. Hierin verdiepen raadsleden zich in voorstellen voordat deze (eventueel) worden voorgelegd aan de gemeenteraad).

U kunt het plan zelf ook lezen. Het staat bij de stukken van de vergadering. Deze zijn online voor zowel Uitgeest als voor Heemskerk te vinden (het betreft hetzelfde plan). Ook kunt u de vergaderingen terugkijken waarin het stuk is besproken in zowel Uitgeest als Heemskerk.

Het communicatie- en participatieplan wordt aangevuld met ideeën en tips van de commissieleden. Ook hierna is het document levend. Dit betekent dat we deze steeds kunnen aanpassen en aanvullen. Zo kunnen we ook de ideeën van inwoners, die we tijdens komende bijeenkomsten met inwoners graag ontvangen, een plek geven in dit plan.

Informatieve bijeenkomst over de komst van het AZC

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest gaan nu aan de slag met het voorbereiden van een informatieavond in het 4e kwartaal van dit jaar. Dit is 1 van de onderdelen uit het communicatie- en participatieplan. Met de bijeenkomsten willen de gemeenten inwoners goed informeren en samen in gesprek gaan. Over wat er staat te gebeuren en over wanneer en waarover u kunt meedenken in het proces. En over wat er nodig is om de komst van het AZC goed te laten verlopen.

Alle inwoners van Uitgeest en Heemskerk zijn welkom om op een opbouwende en respectvolle manier met elkaar in gesprek te gaan. Als er meer informatie bekend is hierover, zullen wij dit breed bekend maken via al onze communicatiekanalen.

Onderzoeken COA

In de tussentijd is het COA gestart met verschillende onderzoeken op de locatie. Deze duren nog meerdere maanden. De businesscase met hierin onder andere het financiële plaatje ligt bij het ministerie voor goedkeuring.

Beste lezer, 

U heeft aangegeven dat u graag op de hoogte blijft over het AZC in Heemskerk en Uitgeest.  Op de websites van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website) en gemeente Uitgeest staat een speciale pagina over het AZC. Hier vindt u meer informatie over het proces, de eerdere communicatie en antwoorden op gestelde vragen.

We werken deze pagina’s regelmatig bij. Nieuw is het onderdeel Bestuurlijke Besluitvorming. Hier vindt u openbare documenten, zoals het Regioplan en de Eindrapportage van het locatieonderzoek. Zo zijn ze voor iedereen makkelijk terug te vinden en te lezen.

Bekijk de pagina's: 

AZC-pagina van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website).
AZC-pagina van de gemeente Uitgeest.

Geen opvang voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen

Een andere update gaat over de opvang van alleenstaande minderjarige vreemdelingen (AMV). Onder het kopje Doelgroep en Opvangduur leest u dat we deze voorziening niet zullen bouwen. Voor deze vorm van opvang is specialistische kennis nodig. Deze kennis en ervaring is niet aanwezig en daarom kunnen we deze mensen niet goed opvangen. Voor Uitgeest is deze info te vinden op Antwoorden op belangrijke thema’s onder het kopje 'doelgroep en opvangduur'.

U kunt de pagina's hier vinden:

AZC-pagina van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website).
AZC-pagina van de gemeente Uitgeest.

Openheid 

Vanaf het begin is er gekozen voor openheid: de gemeenten hebben inwoners in de nabije omgeving per brief geïnformeerd, op de social mediakanalen van de gemeente zijn berichten geplaatst, er is veel media-aandacht geweest, de gemeenten hebben samen met het COA in mei 2023 een bewonersavond georganiseerd en onafhankelijk onderzoek heeft geleid tot de keuze voor deze locatie. We hopen dat deze webpagina en het constant bijwerken hiervan bij nieuwe informatie bijdraagt aan de openheid.

Proces 

Nu de provincie de ontheffing heeft verleend, doet het COA onderzoek naar de haalbaarheid van de bouw van het AZC. Gemeenten Uitgeest en Heemskerk werken aan het verdere communicatie- en participatietraject. Hierin worden meerdere momenten georganiseerd waar inwoners vragen kunnen stellen, zorgen kunnen uiten en mee kunnen denken.

Er is in het proces van communicatie en participatie geen discussie over de vraag óf er een AZC komt. De beide gemeenteraden hebben hierover in 2023 een besluit genomen. De locatie waar het AZC komt, staat vast. Hier is inwonersparticipatie (inwonersavond mei 2023 naar een locatie in hetzelfde gebied) en een onderzoek (BMC) aan vooraf gegaan.

De gemeenten benadrukken dat zij inzetten op een humane en goed georganiseerde opvang.

De laatste ontwikkelingen rondom het AZC van Heemskerk en Uitgeest

Provincie Noord-Holland verleent ontheffing aan gemeenten Heemskerk en Uitgeest voor bouw AZC

Belangrijke stap in langdurig traject

In december 2023 maakten de gemeenten Heemskerk en Uitgeest samen bekend dat zij een nieuwe locatie aandroegen voor de opvang van asielzoekers. Deze locatie is na onderzoeken en participatie iets opgeschoven richting de Tolweg. De voorgestelde plek aan de Tolweg biedt ruimte voor de opvang van ongeveer 300 mensen, voor de duur van 10 jaar. Hiermee geven de gemeenten uitvoering aan de Spreidingswet, die op 1 februari 2024 is ingegaan. De locatie voor het AZC ligt op het grondgebied van Uitgeest, maar is eigendom van de gemeente Heemskerk.

Vervolg en planning

Nu de ontheffing verleend is, kunnen gemeenten Heemskerk en Uitgeest een communicatie- en participatieplan opstellen. Hierin zal worden ingegaan op planning en proces om inwoners te betrekken bij de realisatie van het AZC. Onderwerpen die hier aan bod zullen komen, zijn bijvoorbeeld communicatiemomenten, mobiliteit, inrichting, leefbaarheid en vrijwilligerswerk. De gemeenten zullen hierbij samenwerken met het COA.

Participatie in het ruimtelijk proces

Vanuit de Omgevingswet is participatie bij het ruimtelijke proces verplicht en is dit aan het COA. Het COA voert vanaf augustus onderzoeken uit op de locatie. Als de locatie geschikt is volgens het COA, vraagt het naar verwachting begin 2026 de omgevingsvergunning aan bij gemeente Uitgeest. Bij akkoord op de vergunning, zal het COA de locatie gaan ontwikkelen. Daarna zorgt het COA voor de verdere inrichting en het beheer van de locatie. Omwonenden worden betrokken bij dit proces. Volgens de huidige planning opent het AZC haar deuren eind 2027. Er moeten nog een aantal onderzoeken worden gedaan en ruimtelijke processen duren lang. Daarom is de planning onderhevig aan verandering.

Beste lezer,

U heeft aangegeven dat u interesse heeft in berichten over het mogelijke AZC Heemskerk/Uitgeest. Naar aanleiding van de vele vragen na de berichtgeving van eind mei, hebben wij een pagina gemaakt op onze websites. Hier kunt u meer informatie vinden over het proces, de eerdere communicatie en antwoorden op gestelde vragen.

U kunt de pagina's hier vinden:

AZC-pagina van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website).
AZC-pagina van de gemeente Uitgeest.

Openheid

Vanaf het begin is er gekozen voor openheid: de gemeenten hebben inwoners in de nabije omgeving per brief geïnformeerd, op de social mediakanalen van de gemeente zijn berichten geplaatst, er is veel media-aandacht geweest, de gemeenten hebben samen met het COA in mei 2023 een bewonersavond georganiseerd en onafhankelijk onderzoek heeft geleid tot de keuze voor deze locatie.

We hopen dat deze webpagina bijdraagt aan de openheid.

Met vriendelijke groet, 

Team communicatie AZC Heemskerk en Uitgeest

Beste bewoner en/of ondernemer,

U ontvangt deze mail omdat u heeft aangegeven geïnformeerd te willen worden als er nieuws is over de mogelijke locatie voor een asielzoekerscentrum in Heemskerk/Uitgeest. Dat nieuws is er nu.

Graag informeren wij u over een belangrijke stap in het proces rondom de mogelijke vestiging van een asielzoekerscentrum (AZC) aan de Tolweg, in de buurt van uw woonomgeving. De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hebben samen bij de provincie Noord-Holland een verzoek ingediend om ontheffing te krijgen voor het mogelijk maken van deze opvanglocatie. Deze ontheffing is nodig, omdat de locatie valt binnen het zogeheten Beschermd Landschap.

Een zorgvuldige en noodzakelijke afweging

We begrijpen dat het onderwerp asielopvang bij sommigen gevoelig ligt. We realiseren ons dat niet iedereen het eens zal zijn met deze stap, en dat dit besluit vragen of zorgen kan oproepen. Tegelijkertijd voelen wij als gemeenten ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid: om mensen die op de vlucht zijn voor oorlog, geweld of onderdrukking een veilige plek te bieden.

De keuze voor deze locatie is niet lichtvaardig gemaakt. Na uitgebreid onderzoek en het afronden van een omgevingsonderzoek van ruim een jaar, hebben we deze plek voorgesteld als meest haalbare optie. Hierbij is gekeken naar de ruimtelijke impact, het landschap, en de mogelijkheden voor een goede en verantwoorde opvang.

Meer dan een wettelijke verplichting

Hoewel het plan aansluit bij de doelen van de Spreidingswet, is die wet voor ons niet de enige reden om dit plan verder te brengen. Ook als deze wet zou worden ingetrokken, blijven wij staan voor de gedachte dat opvang van asielzoekers een kwestie is van menselijkheid en solidariteit. Het is onze overtuiging dat dit nodig is – ook op lokaal niveau.

Wat gebeurt er nu?

De provincie beoordeelt het verzoek om ontheffing. Dit gebeurt op basis van een belangenafweging. Hierin worden niet alleen ruimtelijke aspecten, maar ook maatschappelijke belangen meegewogen. Het college van Gedeputeerde Staten bespreekt dit verzoek binnenkort. De Provinciale Staten worden nog vóór het zomerreces bij dit proces betrokken.

Wanneer de provincie instemt met het verzoek, zullen Heemskerk en Uitgeest de locatie overdragen aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het COA neemt dan de inrichting en het beheer van de locatie over.

U wordt betrokken

Wij vinden het belangrijk om u goed te blijven informeren. Zodra er nieuwe besluiten worden genomen of vervolgstappen bekend zijn, brengen wij u daarvan op de hoogte. Ook bekijken wij op welke manier we met u als omwonende in gesprek kunnen blijven over het proces en mogelijke zorgen of wensen.

Vragen of opmerkingen

Wij staan open voor vragen en opmerkingen. Hiervoor kunt u contact opnemen via azcheemskerkuitgeest@heemskerk.nl(Verwijst naar een e-mailadres).

Met vriendelijke groet,

Aad Schoorl - Wethouder gemeente Heemskerk
Jan Schouten - Wethouder gemeente Uitgeest

Beste bewoner en/of ondernemer,

U ontvangt deze mail omdat u heeft aangegeven geïnformeerd te willen worden als er nieuws is over de mogelijke locatie voor een asielzoekerscentrum in Heemskerk/Uitgeest. Dat nieuws is er nu.

De voorgestelde plek voor het plaatsen van een asielzoekerscentrum (AZC) is van de baan. Het ging om een weiland in het buitengebied tussen Tolhek en bedrijventerrein de Trompet. De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hadden deze plek voorgesteld bij het COA als mogelijke plek voor de blijvende opvang van asielzoekers.

Geen akkoord

De plek ligt op de grond van een particuliere grondeigenaar. De gemeente Uitgeest en het COA hebben meerdere gesprekken gehad met de vertegenwoordiger van de eigenaar. De vertegenwoordiger heeft laten weten dat de eigenaar van de grond geen interesse meer had om de plek aan het COA aan te bieden. Een gesprek met de gemeenten zorgde er niet voor dat de partijen weer met elkaar om tafel zijn gegaan.

Verantwoordelijkheid

Ondanks de val van de regering, willen de gemeenten Heemskerk en Uitgeest zich houden aan het opgestelde ‘Regionaal Plan Kennemerland Opvang Asielzoekers’. Hierin staat een opdracht voor het organiseren van langdurige opvangplekken. Voor de gemeente Heemskerk zijn dit 149 opvangplekken en voor de gemeente Uitgeest 51. Beide gemeenten willen hun verantwoordelijkheid blijven nemen. We blijven dan ook in hetzelfde gebied op zoek naar een geschikte plek waar een AZC kan komen.

Met vriendelijke groet,

Aad Schoorl - Wethouder gemeente Heemskerk
Jan Schouten - Wethouder gemeente Uitgeest

Bewonersbrieven

Beste inwoner,

Afgelopen 20 april hebben we 3 informatiebijeenkomsten over de komst van een opvanglocatie voor vluchtelingen georganiseerd. Tijdens die bijeenkomsten was er ook de mogelijkheid om zich aan te melden voor de verschillende klankbordgroepen. Hierin kunnen inwoners meedenken over verschillende onderwerpen rondom het AZC. Natuurlijk kunnen ook inwoners die er niet bij waren op 20 april meedoen aan deze klankbordgroepen. We willen u hier, als direct omwonende met zicht op het terrein, op wijzen en voor uitnodigen.

Data en doorloop

Op 3 juni, 30 juni en 19 augustus 2026 komt de klankbordgroep over de inrichting van het terrein bij elkaar. In de 2e helft van 2026 start een andere klankbordgroep die blijft bestaan tot de opening van het AZC. Onderwerpen die in deze klankbordgroep aan bod komen zijn onder andere veiligheid en integratie. Data van bijeenkomsten hiervoor gaan we nog inplannen. Bij alle klankbordgroepen zijn belangrijke partners aanwezig, zoals het COA, politie, jongerenwerk, onderwijs, ondernemers en zorg.

Aanmelden

U vindt het aanmeldformulier op de website van van de gemeente Uitgeest. Aanmelden kan tot en met 13 mei 2026. We zien uw aanmelding en deelname tegemoet. Als u zich al heeft aangemeld tijdens de bijeenkomsten, kunt u deze brief als niet verzonden beschouwen.

Met vriendelijke groet,

Jan Schouten
Wethouder gemeente Uitgeest

Geachte heer/mevrouw,

Graag informeren wij u over een belangrijke stap in het proces rondom de mogelijke vestiging van een asielzoekerscentrum (AZC) aan de Tolweg, in de buurt van uw woonomgeving. De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hebben samen bij de provincie Noord-Holland een verzoek ingediend om ontheffing te krijgen voor het mogelijk maken van deze opvanglocatie. Deze ontheffing is nodig, omdat de locatie valt binnen het zogeheten Beschermd Landschap.

Een zorgvuldige en noodzakelijke afweging

We begrijpen dat het onderwerp asielopvang bij sommigen gevoelig ligt. We realiseren ons dat niet iedereen het eens zal zijn met deze stap, en dat dit besluit vragen of zorgen kan oproepen. Tegelijkertijd voelen wij als gemeenten ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid: om mensen die op de vlucht zijn voor oorlog, geweld of onderdrukking een veilige plek te bieden.

De keuze voor deze locatie is niet lichtvaardig gemaakt. Na uitgebreid onderzoek en het afronden van een omgevingsonderzoek van ruim een jaar, hebben we deze plek voorgesteld als meest haalbare optie. Hierbij is gekeken naar de ruimtelijke impact, het landschap, en de mogelijkheden voor een goede en verantwoorde opvang.

Meer dan een wettelijke verplichting

Hoewel het plan aansluit bij de doelen van de Spreidingswet, is die wet voor ons niet de enige reden om dit plan verder te brengen. Ook als deze wet zou worden ingetrokken, blijven wij staan voor de gedachte dat opvang van asielzoekers een kwestie is van menselijkheid en solidariteit. Het is onze overtuiging dat dit nodig is – ook op lokaal niveau.

Wat gebeurt er nu?

De provincie beoordeelt het verzoek om ontheffing. Dit gebeurt op basis van een belangenafweging. Hierin worden niet alleen ruimtelijke aspecten, maar ook maatschappelijke belangen meegewogen. Het college van Gedeputeerde Staten bespreekt dit verzoek binnenkort. De Provinciale Staten worden nog vóór het zomerreces bij dit proces betrokken.

Wanneer de provincie instemt met het verzoek, zullen Heemskerk en Uitgeest de locatie overdragen aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het COA neemt dan de inrichting en het beheer van de locatie over.

U wordt betrokken

Wij vinden het belangrijk om u goed te blijven informeren. Zodra er nieuwe besluiten worden genomen of vervolgstappen bekend zijn, brengen wij u daarvan op de hoogte. Ook bekijken wij op welke manier we met u als omwonende in gesprek kunnen blijven over het proces en mogelijke zorgen of wensen. Vragen of opmerkingen Wij staan open voor vragen en opmerkingen. Hiervoor kunt u contact opnemen via azcheemskerkuitgeest@heemskerk.nl(Verwijst naar een e-mailadres).

Met vriendelijke groet,

Aad Schoorl - Wethouder gemeente Heemskerk
Jan Schouten Wethouder gemeente Uitgeest 

Beste bewoners en ondernemers,

Zoals u wellicht weet is het Rijk op zoek naar locaties om asielzoekers op te vangen. Alle gemeenten in Nederland zullen hieraan medewerking moeten verlenen. Hiervoor heeft het Rijk de zogenoemde spreidingswet gemaakt, maar deze moet nog wel worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. Los daarvan hebben Heemskerk en Uitgeest wel een opgave te realiseren. De gemeente Heemskerk heeft de verantwoordelijkheid om blijvende opvang te realiseren voor 149 asielzoekers en de gemeente Uitgeest voor 51 asielzoekers. Onze gemeenten voelen de verantwoordelijkheid en hebben samen met de gemeenten in de Veiligheidsregio Kennemerland nu al een plan gemaakt. Dat heeft twee redenen:

  1. Nederland heeft op dit moment te weinig plekken om asielzoekers op te vangen.  De gevolgen daarvan hebben we afgelopen jaar kunnen zien toen asielzoekers voor de poorten van het aanmeldcentrum in Ter Apel buiten moesten slapen. Dit probleem gaat niet weg door af te wachten.
  2. Wanneer een gemeente geen plek kiest voor de opvang van asielzoekers, kan het Rijk een plek aanwijzen. Dat willen de gemeenten Heemskerk en Uitgeest voor zijn.

Mogelijke locatie

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hebben de afgelopen maanden gezocht naar een mogelijke locatie voor de blijvende opvang van asielzoekers. Met deze brief stellen wij u op de hoogte van het feit dat beide gemeenten een locatie bij u in de buurt zien als een mogelijk geschikte locatie voor een asielzoekerscentrum. Het gaat om het buitengebied binnen de gemeentegrenzen van Uitgeest, het weiland tussen Tolhek en bedrijventerrein de Trompet. Beide gemeenten dragen deze locatie nu samen voor aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA).

Ook de andere 7 gemeenten in de regio Kennemerland hebben mogelijke locaties doorgegeven aan het COA. De gemeenten in de regio Kennemerland werken hierin samen.

COA beoordeelt locaties

Het COA is verantwoordelijk voor de realisatie van opvanglocaties en de opvang en begeleiding van asielzoekers. Het COA kijkt wat allemaal nodig is om de door de gemeente aangedragen locaties geschikt te maken en voert hierop een haalbaarheidsonderzoek uit in samenwerking met Veiligheidsregio Kennemerland (VRK).

Informatiebijeenkomst

Wij begrijpen dat dit wellicht een verrassende mededeling voor u is en dat u wellicht bezorgd bent over wat deze plannen precies inhouden. Of de locatie door het COA en de Provincie daadwerkelijk als geschikt wordt bevonden, is nog onduidelijk. En ook de termijn van besluitvorming is nog onduidelijk. Desalniettemin, om toch met u in gesprek te kunnen gaan, uw zorgen te kunnen uiten en vragen te kunnen stellen organiseren wij binnenkort een bijeenkomst. U ontvangt hier nog een uitnodiging voor met de exacte datum, tijden en locatie.

Vragen of opmerkingen

Wij staan open voor vragen en opmerkingen, u kunt contact opnemen met:

Gemeente Heemskerk via telnr. 14 0251(Verwijst naar een telefoonnummer) en email: post@heemskerk.nl(Verwijst naar een e-mailadres).

Gemeente Uitgeest via telnr. 14 0251(Verwijst naar een telefoonnummer) email: info@uitgeest.nl(Verwijst naar een e-mailadres).

Met vriendelijke groet,

Aad Schoorl - Wethouder gemeente Heemskerk
Jan Schouten - Wethouder gemeente Uitgeest

Persberichten

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest organiseren samen 2 bijeenkomsten over de komst van het asielzoekerscentrum (AZC) op de grens van de 2 dorpen. De bijeenkomsten zijn op maandag 20 april in het gemeentehuis van Heemskerk.

Doel bijeenkomsten

De gemeenteraden van Uitgeest en Heemskerk hebben allebei ingestemd met de komst van een opvanglocatie tussen Heemskerk en Uitgeest. De komst van de opvanglocatie is tijdens de bijeenkomst geen onderwerp van discussie. De opvang van asielzoekers is een wettelijke taak (Spreidingswet).

Nu er meer duidelijk is over de invulling, gaan de gemeenten graag met inwoners in gesprek. De bijeenkomst is bedoeld om informatie te delen en met elkaar te spreken over onder andere leefbaarheid, veiligheid, voorzieningen, ontmoeting en integratie.

Informatie delen en vragen beantwoorden staat centraal

Tijdens deze bijeenkomsten staat centraal wat het AZC betekent voor de dorpen en is er ruimte voor gesprek. De gemeenten informeren aanwezigen over de genomen besluiten, feiten en het proces. Uiteraard is er ook ruimte voor beantwoording van vragen.

In kleinere groepjes gaan aanwezigen daarna in gesprek over hun zorgen of vragen, wat er gaat gebeuren, wat er nodig is om de komst van de mensen in de opvanglocatie goed te laten verlopen en waarover inwoners kunnen meedenken. Het COA geeft meer informatie voor direct omwonenden over hoe zij zich kunnen aanmelden voor de klankbordgroepen die gaan over de uitwerking van het plan.

Meer informatie en aanmelden

Omwonenden in Heemskerk en Uitgeest hebben eerder een brief ontvangen over de bijeenkomsten. In totaal is er plek voor 200 mensen, verdeeld over de 2 bijeenkomsten. Ook is er een mogelijkheid om het centrale deel van de bijeenkomst online te volgen via de pagina raadsinformatie van de gemeente Heemskerk(Verwijst naar een externe website). Inwoners van Heemskerk en Uitgeest kunnen zich aanmelden voor de bijeenkomst via de website van de gemeente Uitgeest.

Voor ondernemers en maatschappelijke organisaties worden op een ander moment informatiebijeenkomsten georganiseerd.

Praktische informatie

  • Waar: Raadzaal, gemeentehuis Heemskerk, Maerten van Heemskerckplein 1 in Heemskerk
  • Wanneer: maandag 20 april, 16.00 -17.30 uur en 20.00 - 21.30 uur
  • Aanmelden: voor donderdag 2 april via de website van Uitgeest

Meer informatie staat op de AZC-pagina's van Heemskerk(Verwijst naar een externe website) en Uitgeest.

Provincie Noord-Holland heeft ontheffing verleend aan gemeenten Heemskerk en Uitgeest om tijdelijk te mogen bouwen in Beschermd Landschap. Er zijn nog vele stappen te zetten in het ruimtelijke proces. Maar hiermee is de komst van een AZC een stap dichterbij.

Belangrijke stap in langdurig traject

In december 2023 maakten de gemeenten Heemskerk en Uitgeest samen bekend dat zij een nieuwe locatie aandroegen voor de opvang van asielzoekers. Deze locatie is na onderzoeken en participatie iets opgeschoven richting de Tolweg. De voorgestelde plek aan de Tolweg biedt ruimte voor de opvang van ongeveer 300 mensen, voor de duur van 10 jaar. Hiermee geven de gemeenten uitvoering aan de Spreidingswet, die op 1 februari 2024 is ingegaan. De locatie voor het AZC ligt op het grondgebied van Uitgeest, maar is eigendom van de gemeente Heemskerk.

Vervolg en planning

Nu de ontheffing verleend is, kunnen gemeenten Heemskerk en Uitgeest een communicatie- en participatieplan opstellen. Hierin zal worden ingegaan op planning en proces om inwoners te betrekken bij de realisatie van het AZC. Onderwerpen die hier aan bod zullen komen, zijn bijvoorbeeld communicatiemomenten, mobiliteit, inrichting, leefbaarheid en vrijwilligerswerk. De gemeenten zullen hierbij samenwerken met het COA.

Participatie in het ruimtelijk proces

Vanuit de Omgevingswet is participatie bij het ruimtelijke proces verplicht en is dit aan het COA. Het COA voert vanaf augustus onderzoeken uit op de locatie. Als de locatie geschikt is volgens het COA, vraagt het naar verwachting begin 2026 de omgevingsvergunning aan bij gemeente Uitgeest. Bij akkoord op de vergunning, zal het COA de locatie gaan ontwikkelen. Daarna zorgt het COA voor de verdere inrichting en het beheer van de locatie. Omwonenden worden betrokken bij dit proces. Volgens de huidige planning opent het AZC haar deuren eind 2027. Er moeten nog een aantal onderzoeken worden gedaan en ruimtelijke processen duren lang. Daarom is de planning onderhevig aan verandering.

Dit is een gezamenlijk persbericht van de gemeenten Heemskerk en Uitgeest.

De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hebben een belangrijke vervolgstap gezet in het proces rondom de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum (AZC) aan de Tolweg. Zij hebben samen een verzoek ingediend bij de provincie Noord-Holland voor een ontheffing om het AZC mogelijk te maken. Deze ontheffing is noodzakelijk omdat de voorgestelde locatie binnen het zogenoemde Beschermd Landschap valt.

Belangrijke stap in langdurig traject

In december 2023 maakten de gemeenten Heemskerk en Uitgeest samen bekend dat zij een nieuwe locatie aandroegen voor de opvang van asielzoekers. Een eerdere aangedragen locatie bij de Communicatieweg bleek niet haalbaar. De voorgestelde plek aan de Tolweg biedt ruimte voor de opvang van ongeveer 300 mensen, voor de duur van 10 jaar. Hiermee geven de gemeenten uitvoering aan de Spreidingswet, die op 1 februari 2024 is ingegaan. De locatie voor het AZC ligt op grond van Uitgeest, maar is eigendom van de gemeente Heemskerk.

Omgevingsonderzoek afgerond

Om hier (tijdelijk) te mogen bouwen, stelt de provincie strenge voorwaarden. Het benodigde omgevingsonderzoek heeft ruim een jaar geduurd en is inmiddels afgerond. Dit onderzoek bestond uit een voorverkenning door het COA en het voorbereiden van het ontheffingsverzoek. Ook hebben diverse adviesgroepen van de provincie al naar het plan gekeken. Hun reacties zijn meegenomen in de ontheffingsaanvraag. Zo’n ontheffingsaanvraag bestaat onder andere uit een ruimtelijke onderbouwing, plantekeningen en mate van aantasting van de aanwezige kernkwaliteiten van het Beschermd Landschap (BL). Met het indienen van het ontheffingsverzoek komt het plan in een volgende fase.

Samenwerking blijft belangrijk

Wethouders Aad Schoorl (Heemskerk) en Jan Schouten (Uitgeest): “We zijn ons bewust van de gevoeligheden rondom asielopvang en de locatie, maar ook van de urgentie van dit maatschappelijke probleem. Deze stap is nodig om als gemeenten bij te dragen aan een veilige en prettige opvang van mensen die huis en haard hebben moeten verlaten.”

Vervolgproces

De gemeenten Uitgeest en Heemskerk hebben een verzoek ingediend bij de provincie om een uitzondering te maken. De provincie bekijkt nu of het ingediende verzoek past bij de belangen van allerlei partijen. Daarna bespreekt het bestuur van de provincie (het college van Gedeputeerde Staten) het verzoek. Zij beslissen of ze toestemming geven. Nog vóór de zomervakantie wordt het voorstel voorgelegd aan de Provinciale Staten. Als de provincie toestemming geeft, dragen Heemskerk en Uitgeest de locatie over aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het COA zorgt dan voor de verdere inrichting en het beheer van de locatie.

Omwonenden worden op de hoogte gehouden van de besluiten die de provincie neemt.

Dit is een gezamenlijk persbericht van de gemeenten Heemskerk en Uitgeest.

De asielketen in Nederland is vastgelopen. De instroom van asielzoekers loopt op en de doorstroming is niet groot door de woningnood. Het Rijk heeft gemeenten opgeroepen om locaties beschikbaar te stellen voor asielzoekerscentra (AZC’s). Al eerder hebben Uitgeest en Heemskerk een locatie voorgesteld hiervoor. Op deze locatie bij de Communicatieweg is het niet gelukt. Nu dragen de gemeenten een nieuwe locatie aan, in hetzelfde gebied als eerder dit jaar.

Ondanks dat de Spreidingswet nog steeds een voorstel is, hebben Uitgeest en Heemskerk vooruitlopend daarop de handen ineen geslagen. De gemeenten willen samen bijdragen aan deze maatschappelijke opgave.

In het vastgestelde Regioplan Kennemerland Opvang Asielzoekers staat dat Uitgeest 51 opvangplekken moet regelen en Heemskerk 149. Uitgeest en Heemskerk zien alleen mogelijkheden om een AZC te ontwikkelen in het buitengebied. Dit buitengebied is aangemerkt als bijzonder provinciaal landschap. Om hier (tijdelijk) te mogen bouwen, vraagt de provincie om uitgebreid onderzoek naar de locatie. Dit onderzoek is nu klaar.

Voorgestelde locatie

De aangedragen locatie ligt aan de Tolweg. Op deze locatie is meer dan voldoende ruimte beschikbaar om 200 mensen op te kunnen vangen. Gemeente Heemskerk is eigenaar van het stuk grond, dat op grondgebied van gemeente Uitgeest ligt.

Wethouders wonen Aad Schoorl (Heemskerk) en Jan Schouten (Uitgeest): “Een dak boven het hoofd is een basisbehoefte voor ieder mens. Om de asielproblemen in het land te verlichten en de mensen te helpen, willen Heemskerk en Uitgeest op deze locatie samen ruimte geven aan een asielzoekerscentrum.”

Vervolg

De colleges van Heemskerk en Uitgeest hebben ingestemd met de voorgestelde locatie. De volgende stap is het aanvragen van ontheffing bij de provincie om hier te mogen bouwen. Bij een eventuele ontheffing dragen de gemeenten de locatie over aan het COA. Het COA verzorgt de locatie, de inrichting en de exploitatie van de locatie.

Dit is een gezamenlijk persbericht van de gemeenten Heemskerk en Uitgeest.

Voorgestelde locatie Heemskerk/Uitgeest voor vestigen AZC van de baan

De voorgestelde locatie voor het plaatsen van een asielzoekerscentrum (AZC), een weiland in het buitengebied tussen Tolhek en bedrijventerrein de Trompet, is niet meer in beeld. De gemeenten Heemskerk en Uitgeest hadden deze locatie aangedragen bij het COA als mogelijke locatie voor de blijvende opvang van asielzoekers.

Geen akkoord

De locatie ligt op grond van een particuliere  grondeigenaar. De gemeente Uitgeest en het COA hebben meerdere gesprekken gevoerd met de vertegenwoordiger van de eigenaar. Uiteindelijk liet de adviseur weten dat de eigenaar van de gronden geen interesse meer had om de locatie aan het COA aan te bieden. Een gesprek met de gemeenten zorgde er niet voor dat de partijen weer met elkaar om tafel zijn gegaan.

Verantwoordelijkheid

Ondanks de val van het kabinet, willen de gemeenten Heemskerk en Uitgeest zich houden aan het opgestelde ‘Regionaal Plan Kennemerland Opvang Asielzoekers’. Hierin is een taakstelling opgenomen voor het realiseren van langdurige opvangplekken. Voor de gemeente Heemskerk zijn dit 149 opvangplekken en voor de gemeente Uitgeest 51. Beide gemeenten willen hun verantwoordelijkheid nemen om te voldoen aan de taakstelling en blijven op zoek naar een geschikte locatie in hetzelfde gebied waar een AZC kan komen.

Omwonenden en bezoekers van de eerder georganiseerde inloopavond worden door de gemeenten nog apart geïnformeerd.

Heemskerk en Uitgeest dragen gezamenlijk locatie aan voor een asielzoekerscentrum

Alle gemeenten in Nederland krijgen vermoedelijk een wettelijke taakstelling om asielzoekers permanent op te vangen. Hoewel de wet nog in de maak is en nog moet worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer, hebben de colleges in Kennemerland besloten zelf regie te houden door het voorbereidende werk op te pakken en voor 1 april een regionaal plan in concept aan de provincie aan te bieden. In dit plan dragen Heemskerk en Uitgeest gezamenlijk een mogelijke locatie voor een asielzoekerscentrum aan op de grens van de 2 gemeenten.

Heemskerk moet uiterlijk eind 2023 149 permanente opvangplekken realiseren en Uitgeest 51. Afgelopen tijd is gezocht naar geschikte locaties en daarbij kwam het buitengebied binnen de gemeentegrenzen van Uitgeest, het gebied tussen Tolhek en bedrijventerrein de Trompet, naar voren. Beide gemeenten dragen deze locatie nu samen voor aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Wethouder Aad Schoorl van Heemskerk: “Zo willen we gezamenlijk onze verantwoordelijkheid nemen en een bijdrage leveren aan de oplossing van de asielzoekerscrisis.” Het COA onderzoekt samen met de Veiligheidsregio Kennemerland (VRK) of deze locatie geschikt is voor de opvang van asielzoekers.

In de voorgestelde Spreidingswet staat dat alle gemeenten in Nederland ruimte moeten maken voor permanente opvang van asielzoekers. Hiervoor is voor onze regio het Regioplan Kennemerland opgesteld. Dit concept regioplan met daarin alle aangedragen locaties is op 28 maart door alle 9 colleges in de regio Kennemerland vastgesteld en ter visie aan de gemeenteraad voorgelegd. “Hierbij gaan we uit van solidariteit tussen gemeenten, we zorgen voor een eerlijke en evenwichtige spreiding over de regio en we willen zoveel mogelijk opvangplaatsen ter beschikking stellen zodat we crisisnoodopvang kunnen voorkomen”, aldus Aad Schoorl.

Of de aangedragen locatie daadwerkelijk in gebruik wordt genomen is nog niet zeker. De Veiligheidsregio bekijkt met het COA en de gemeenten welke locaties het meest geschikt zijn. De locatie ligt in Bijzonder Provinciaal Landschap, waarvoor een ontheffing nodig is van de Provincie Noord-Holland. Ook moeten afspraken worden gemaakt met de grondeigenaar om de opvang te kunnen realiseren.

Vervolgtraject

Op 20 april ligt het regioplan en de uitgewerkte locatie Uitgeest/Heemskerk ter visie bij de gemeenteraden. Wethouder Jan Schouten van Uitgeest: “Wij nemen als gemeenten hiermee onze maatschappelijke verantwoordelijkheid. Het COA is, als de locatie geschikt wordt bevonden, aan zet. Het COA zal de gesprekken voeren met de eigenaar en is verder verantwoordelijk voor de benodigde voorzieningen in de locaties, voor dagbesteding en zorg.”

Dit is een gezamenlijk persbericht van de gemeenten Heemskerk en Uitgeest.